Maya Vakfı Hakkında

Maya Vakfı savaş, göç, doğal afet, aile kaybı gibi sebeplerle travmaya maruz kalmış 5-24 yaş arasındaki çocuklara ve gençlere psikososyal destek hizmetleri sunuyor.

 

Özgür, güvenli ve üretken bir çocukluk yaşamış sağlıklı bireylerden oluşan bir toplum hayaliyle Haziran 2015’te kurulan Maya Vakfı, çocukların ve gençlerin psikolojik, zihinsel, fiziksel ve akademik gelişimine katkıda bulunuyor. Çocukların sahip oldukları potansiyeli ortaya koymalarına, kendilerini özgürce ifade etmelerine, yaratıcı düşünce geliştirip üretken olmalarına destek oluyor. Programlarının odağına dezavantajlı ve travmaya maruz kalan çocukları yerleştiren Maya Vakfı, çocukların hayatına etki eden kişi ve kurumların da özellikle travma konusundaki duyarlılığını artırmak ve kapasitelerini geliştirmek üzere çalışıyor.

 

Maya Vakfı ana faaliyet alanını oluşturan Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Programı kapsamında psikolojik travmaya maruz kalan çocuklara, yaratıcı sanat terapisi ve sosyo-kültürel aktiviteler aracılığıyla rehabilitasyon desteği veriyor. Balat Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde Ruh Sağlığı ve Psikososyal Destek Programı ile Çocuk Koruma Programı, Eğitim Programları (Travmaya Duyarlı Okul Programı & Eğitim Yoluyla Sosyal Uyum Programı), PhotoLIFT Programı, Kapasite Geliştirme Programı ve Gönüllü Programı kapsamında çalışmalarını yürüten Vakıf, daha iyi bir geleceği hep birlikte yaratmak için ekosistemini her geçen gün büyütüyor.