Koruncuk Vakfı Hakkında - Bi-fazlası

Koruncuk  Hakkında

 

Koruncuk Vakfı, hakları risk altında olan çocukların karşılaşabileceği olumsuz etkileri en aza indirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1979 yılında kuruldu. 40 yılı aşkın süredir çocukların yoksulluk ve yoksunluktan zarar görmelerini engelleyen önlemleri alarak, onları aile yaşamında ve toplumda kendine güvenli bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlayan Vakıf, ulaştığı her bir çocuğun sağlıklı sosyal ve psikolojik gelişimi için eğitim, korunma, gelişme ve yaşama katılım hakkını gözeten çalışmalar yürütüyor.

 

Bu amaçla; eğitim hayatından uzaklaşma riski olan çocukları, sevgi ve güven ortamı sunarak Koruncukköylerde eğitim hayatına devam etmelerine olanak tanıyor; devlet korumasından aile yanına dönen çocukları, biyolojik ve/veya koruyucu ailelerin yanında psikososyal uyum çalışmaları ile destekliyor; gençlere yönelik verdiği yarı bağımsız yaşam destekleri ile bağımsız yaşamları için doğru adımları atmalarını teşvik ediyor.

 

Kurucusu ve üyesi olduğu Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu ile üyesi olduğu Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı’nın çatısı altında, çocuk hakları konusunda farkındalık ve savunuculuk faaliyetlerini yürütüyor.