Kanserli Çocuklara Umut Vakfı Hakkında

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), 2000 yılında maddi sorunları nedeniyle tedavileri aksama riski taşıyan çocukların tedavilerinin sürekliliğini sağlamak, kanserle mücadelede önemli bir gereksinim olan psikososyal hizmetler sunmak ve çocuk psikolojisine uygun tedavi ortamının sağlanması ve desteklenmesi amacı ile tedavi gören çocukların aileleri ve hekimler tarafından kuruldu. 

 

KAÇUV, aile, yakın çevre, sağlık çalışanları ile kamuoyunda farkındalık yaratarak, kanser tedavisi gören çocukların tedavi süreçlerinde psikolojik, sosyal, fiziksel ve tıbbi açıdan yaşam kalitelerini artıracak etkinlikler ve projeler yürütmektedir. 

 

Vakıf, bağışçıların destekleri ile Aile Evleri’nin ilkini 2012 yılında Cerrahpaşa’da, Pendik 2. Aile Evi’ni ise 2020 yılında hayata geçirmiştir. Kanser tedavisi için şehir dışından İstanbul’a gelen maddi olarak dezavantajlı çocuklara ve ailelerine ücretsiz konaklama, psikolojik ve psikososyal destek hizmetleri Aile Evleri’nde sunulmaktadır. 

 

Eğitimini yurt içinde sürdürebilmek için maddi desteğe ihtiyaç duyan okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine Umudum Eğitim Burs Programı kapsamında eğitim bursu vermektedir. Çocukların eğitim umuduna tutunarak motivasyonlarını güçlendirmek ve tedavi sürecinin getirdiği maddi dezavantajlar nedeniyle eğitim hayatlarının etkilenmemesi hedefiyle başlatılan program kapsamında tedavisi devam eden veya tamamlanmış farklı yaş gruplarındaki çocukların eğitim giderleri karşılanır.

 

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Servisi’nde başlayan faaliyetlerimiz İstanbul, İzmir, Bursa, Zonguldak, Adana, Şanlıurfa ve Van’a ulaşarak Türkiye’nin birçok ilinde devam ediyor. “Nerede yaşam varsa, orada umut vardır” inancı ile çıktığımız bu yolda ailelere ve daha çok çocuğa ulaşarak sizlerin destekleri ile büyüyoruz.